Mieszkaniowe stacje wymiennikowe a rekuperatory

Współczesne budownictwo opiera się na nowych rozwiązaniach technologicznych, które są ekonomiczne podczas swojego użytkowania oraz sprawdzają się doskonale praktyce. Przede wszystkim dotyczy to nowoczesnych systemów ogrzewających całe mieszkania znajdujące się w blokach mieszkalnych. Instaluje się w nich systemy grzewcze oparte na mieszkaniowych stacjach wymiennikowych, gdzie prym wiodą wymienniki ciepła, a pomocne są też rekuperatory.

Praca oraz konstrukcja mieszkaniowych systemów wymiennikowych oparta jest zaledwie na dwóch pionach cieplnych, w których jeden doprowadza czynnik grzewczy (wodę) do kaloryferów w mieszkaniach, które są najprostszymi wymiennikami ciepła, natomiast drugi pion odprowadza ten czynnik grzewczy (wodę) z powrotem. Współpracując z rekuperatorami, mieszkaniowe systemy wymiennikowe mogą kontrolować indywidualne zużycie energii cieplnej oraz zmniejszyć jej koszt.

Ogromną zaletą mieszkaniowych stacji wymiennikowych jest to, iż mogą one nie tylko ogrzewać lokale mieszkalne, ale również nagrzewać wodę potrzebną do codziennych czynności w domu. Możliwość taką stwarza umieszczenie w punkcje, gdzie znajduje się stacja wymiennikowa hydroforu. Jest to miejsce, gdzie trafia ogrzana woda i pozostaje tam, aż do wyczerpania jej przez mieszkańców budynku. Natomiast montaż rekuperatorów pozwala na ogrzanie pobieranej wody, która jest zimna z jej źródła.